You are not connected. The newsletter may include some user information, so they may not be displayed correctly.

[Podcast] Interview with Fiona Lali: Suella is a symptom, capitalism is the disease

[Podcast] Interview with Fiona Lali: Suella is a symptom, capitalism is the disease

In Defence of Marxism


Monday, 20 May 2024 

image

[Podcast] Interview with Fiona Lali: Suella is a symptom, capitalism is the disease

Fiona Lali recently shot to prominence, and stunned former British Home Secretary Suella Braverman, when she publicly branded Suella a “war monger” and a “liar” for her support for the genocide in Gaza. Fiona’s words chimed with millions of workers and youth who have seen this clip, and who are sick and tired of this rotten imperialist system, of the hypocrites who run it, and of the commentators, media and ‘opposition’ that do nothing to challenge it.


Íránské útoky: Netanyahův nebezpečný hazard

Írán 13. dubna oznámil zahájení útoku na Izrael s pomocí více jak 300 dronů a raket. V to odpoledne uprostřed hrozící krize se musel Joe Biden vrátit ze své dovolené a přispěchat do Bílého domu. Pro řešení probíhajících raketových útoků se v noci onoho dne v situační místnosti Bílého domu setkal se členy národního bezpečnostního týmu.


Lenjin, komunizam i emancipacija žena

Većina žena danas u svijetu su daleko od toga da dostignu jednakost, a da ne pominjemo oslobođenje. Razlika u ličnim prihodima su jedna stvar, ali nejednakost i ugnjetavanja se sastoje od mnogo različitih elemenata. Od straha da tokom izlaska u grad, pića ostavimo bez nadzora; do anksioznosti kada hodamo same kući, trpljenje konstantnih seksističkih komentara i zagledanja; do rada većine kućnih poslova; do doktora koji “ženske bolesti” ne shvataju ozbiljno i generalno tretiraju žene kao da imaju nižu vrijednost. Ta lista se samo nastavlja.