Persian

در فاصله‌ی ٩ روز، دولت اسرئیل، با حمایت کامل قدرت‌های استعماری، ٦٠٠٠ بمب بر سر غزه فروریخته. حمله‌ی غافلگیرانه‌ی حماس بهانه‌ای برای اسرائیل شد تا از "حق دفاع از خود" بهره ببرد. اما مردم فلسطین ٧٥ سال است که برای پایان دادن به اشغال وحشیانه دولت اسرائیل در مبارزه‌اند. آن‌ها تحت فشار، گرسنگی و تنگنا قرار گرفته‌اند، آن‌ها کشته داده‌اند و کشته شده‌اند، خانه هایشان تخریب و یا غصب شده است، و نیازهای اساسی مانند برق و نیازهای بهداشتی و درمانی از آن‌ها دریغ شده است. تحرک ساکنان فلسطین تحت کنترل قرار دارد، همانطور که دسترسی به کار و آموزش تحت کنترل است. وضعیت جدید به روشنی دفاع اسرائیل از خودش نیست، بلکه پیشرفت آپارتاید اسرائیلی به مرحله‌ای فراتر است: نسل‌کُشی.

روز شنبه، ۱۶ سپتامبر نخستین سالگرد قتل مهسا ژینا امینی بود که جرقه قیام «زن، زندگی، آزادی» را در سال گذشته در ایران رقم زد. این سالگرد با اعتصاب بازار در شهرهای کردی و با اعتراضات خیابانی جوانان در تهران، کرمانشاه، سنندج، آمل، همدان، رشت و بوکان و شهرهای دیگر گرامی داشته شد.

«با توجه به اینکه آگاهی و شناخت انسان، محصول زیست او در جهان مادی و در ارتباط با شرایط خاص تکامل او در اجتماع است، بعید به نظر می‌رسد، که هوش مصنوعی بتواند به آن آگاهی و شناختی که بشر در چنته خود دارد، دست یابد. آگاهی و شناخت انسان در مواجهه با نحوه درک او از جهان، محیط، تعاملات اجتماعی و تاریخ شکل می گیرد. بدون تجربه مواجهه با مقوله شمارده بالا، هوش مصنوعی به آن گونه از هوشیاری، آگاهی و یا شناخت انسان‌‌ها دست نخواهد یافت. از آنجایی که شرایط تنش، تحقیق و ساخت هوش مصنوعی منوط به ارزش‌های برآمده از نظام سرمایه داری است و این نظم هوش مصنوعی را به‌ عنوان ابزاری برای افزایش سود و استثمار نیروی کار می‌بیند، از آن برای بهبود زندگدی به گونه عام و به خصوص کارگران استفاده نکرده و

...

فعالان به اصطلاح چپ و حتی آنانی که خود را مارکسیست می‌خوانند، اغلب با سرخوردگی فریاد بر میاورند: "ببین چقدر اوضاع وحشتناک است، چرا هنوز انقلاب نشده است؟" همان‌طور که "آلن وودز" Alan Woods در این مقاله توضیح می‌دهد، کسانی که چنین پرسش هایی را مطرح می‌کنند، هیچ درکی از حس آگاهی توده‌ها ندارند، و نیز بدون استفاده از روشهای مارکسیستی- دیالکتیکی توانایی درک تنش فزاینده زیر ظاهر سطحی جامعه را از دست می‌دهند. این مقاله که در اصل در شماره 37 مجله دفاع از مارکسیسم در مارس 2022 (خرید و اشتراک در این پیچ به زبان اصلی) منتشر شد، تحلیلی علمی از وضعیت جهان و پویایی واقعی انقلاب ارائه می دهد. جنبش های انفجار آسایی، که پس از انتشار این

...

فراخوان دانشجویان انقلابی برای ادامه اعتراضات در روزهای ۱۴ تا ۱۶ آذر، موج جدیدی از اعتراضات و اعتصابات را در ۸۳ شهر و شهرستان به دنبال داشت، که اعتصابات دانشجویان و بازاریان نیز با آن همراه شده و توسط تشکل‌های کارگری انعکاس داده شد.

این متن یک نمونه اعلامیه است که به وسیلهٔ پویش بین‌المللی مارکسیست‌ها تهیه شده تا برای ایجاد همبستگی با جنبش جوانان انقلابی در زمان اعتراضات پخش شود. این اعلامیه بیانگر دیدگاه‌های ما در مورد مسیری است که این جنبش الهام‌بخش برای پیشرفت باید طی کند. مرگ بر رژیم ملاها! مرگ بر امپریالیسم! مرگ بر سرمایه‌داری!

اکنون بیش از یک ماه از آغاز قیام جوانان در ایران می گذرد که جرقه آن، قتل یک زن جوان کرد به نام مهسا امینی توسط رژیم بود. با درگیری‌های تقریباً مداوم بین نیروهای امنیتی و جوانان در همه شهرهای بزرگ، علاوه بر موج‌های اعتصابات بازاریان و مجموعه‌ای از اعتصابات صنعتی، وضعیت این قابلیت را دارد که به یک جنبش جمعی انقلابی تبدیل شود. از هفته گذشته کمپین اعتصاب عمومی همراه با فراخوان برای تشکیل کمیته‌های مقاومت انقلابی گسترش یافته است.

در ۱۰ بهمن ده‌ها هزار معلم٬ در بیش از ۳۰۰ شهر ایران٬ دست به اعتصاب به رهبری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان زدند. شعارهای «معلم می‌میرد٬ ذلت نمی‌پذیرد» و «اگر عدالتی بود معلم اینجا نبود» از جمله‌ی شعارها بود.

این ماه شاهد بیش از ۲۳۰ اعتصاب و تظاهرات در ایران بودیم. برجسته ترین آنها اعتصاب دو روزه ی معلمان از ۲۰ تا ۲۲ آذر (۱۱ تا ۱۳ دسامبر) بود. این اعتصابات در بر گیرنده ی دهها هزار معلم در صدها شهر در سراسر ایران بودند. پاسخ رژیم، دستگیری بیش از ۲۰۰ معلم و فعال اتحادیه ای بود.

چند سال پیش گفتگویی میان گروهی از بسیجیان و یکی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره ی جنبش سبز که ایران را در سال ۸۸ به لرزه انداخت به بیرون درز کرد. محمدعلی جعفری در باب علل پایان تظاهرات اعتراضی پس از برخورد نیروهای امنیتی گفت: «چون بیشتر آنهایی که در این تظاهرات‌ها شرکت می‌کردند، از شمال شهر می‌آمدند و اینها خیلی اهل تحمل سختی و به هر حال ایستادگی‌ها اینها نبودند؛ کاملا این مشهود بود».