Turkish

20 Mart Cumartesi günü Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir kararnameyle Türkiye’nin kadına yönelik şiddeti önleme ve bununla mücadele amaçlı, uluslararası imzalanmış İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması, Türkiye çapında protestolara yol açtı. Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesine öfkelenen binlerce insan sokaklara döküldü.

Türkiye birkaç haftadır, yine çeşitli nedenlerle düzenli olarak uluslararası manşetlerde yer alıyor. Burjuva ekonomistler, Erdoğan'ın çılgınca ve öngörülemez olduğu düşünülen davranışları karşısında dehşete kapılıyor. Ancak çılgınlığın bir yöntemi var: Florian Keller, Erdoğan'ın her şeyden önce toplumsal bir patlamadan korktuğunu söylüyor.

Ocak ayı başında Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul'da bir öğrenci protestoları dalgası patlak verdi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, geçtiğimiz dönemde AKP'den (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi) milletvekili adayı olan, yeni rektör Melih Bulu'yu protesto etti. Bulu, Erdoğan imzalı bir kararnameyle 2 Ocak'ta üniversiteye atandı.

Enternasyonal Marksist Akım, sizi “Marksizm Üniverstesi 2020 - Marksizmin Savunmasında” adli 25-28 Temmuz'da düzenlencek, dört günlük çevrimiçi bir okula davet ediyor. Etkinlik, devrimci sosyalist fikirleri savunmaya ve işçi ve gençleri Marksist teoride eğitmeye yöneliktir! Kaydolmak ve etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için university.marxist.com'yı ziyaret edebilirsiniz.

Alan Woods’un bu çalışması, Marksist tarih analizinin kapsamlı bir açıklamasını sunar. Bu birinci kısım, tarihsel materyalizmin bilimsel temellerini ortaya koymaktadır. Bütün toplumsal değişimlerin esas nedenleri, insan beyninde değil, üretim biçimindeki değişimlerde yatmaktadır.

Koronavirüs pandemisi kasıp kavurmaya devam ettikçe, bize diyorlar ki: "virüs ayrımcılık yapmaz - zenginlerle yoksullar, hep beraber aynı gemideyiz". Bununla birlikte, gerçek şu ki, göreceli olarak güvende olmanın tadını çıkaran ayrıcalıklı seçkinler, kâr etmeyi sürdürmek için işçilerin daha yüksek enfeksiyon riski ortamında olmasını göze almaktalar. Bu virüs, insan yaşamından ziyade kârın öncelikli olduğu çürük ve kalpsiz kapitalist sistemin doğasını ortaya koymaktadır.

İtalya'daki koronavirüs krizi, kapitalist sistemin, artık milyonlarca çalışan insan için apaçık olan gerçek doğasını gözler önüne serdi. Kâr insan yaşamından üstün tutuluyor, ancak işçi sınıfı militan grevlerle karşılık veriyor. Diğer ülkelerdeki işçiler için bu deneyimden ne gibi dersler çıkarılabilir? Fred Weston açıklıyor. 

Uluslararası Marxist Eğilim'in aşağıdaki demeci, kapitalizmin coronavirüs kriziyle nasıl başa çıkamadığını ve milyonlarca insanın hayatını nasıl riske attığını açıklıyor. Böyle bir durumda, yarım yamalak önlemler ve sistemi yamamaya çalışmak boşuna olur. Yaklaşan felaketi önlemenin tek yolu kararlı önlemler almaktır.

Olaylar dünya çapında yaygınlaşıyor. Yeni corona virüsü (COVID- 19), bir ülkeden diğerine her türlü istikrar belirtisinin çökmesine neden olan zincirleme bir reaksiyonu tetikledi. Kapitalist sistemin tüm çelişkileri artık yüzeye çıkıyor.

Donald Trump geçtiğimiz pazar günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesinden sonra, Amerikan askerinin Suriye'den çekilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. Bununla Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye girişine yeşil ışık yakılmış oldu. Bu işgal çarşamba gününden beri bir gerçeklik.

İspanya’da Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleşen şey dikkate değerdi. Barcelona gazetesi El Periódico“grevden öte, neredeyse bir devrim” tanımı getirdi. Aralarında erkekler mevcut olsa da çoğu kadın 6 milyondan fazla işçi 8 Mart’a dikkat çekmek amacıyla ilk kez düzenlenen greve gitti. 120’den fazla şehirde yüzbinler, sadece 2011’de indignados veya 2003’ün savaş karşıtı yürüyüşleriyle karşılaştırılabilecek olan büyük gösterilere katıldı.

Geçtiğimiz yirmi yılda, Marksizm’e ve onun devrimci mirasına karşı propagandalara tanık olmaktayız. Marksizm'in şekillendirilmiş bir karikatürü olan Stalinizm’in çöküşünden bu yana medya, üniversiteler, profesörler ve tarihçiler Marksizm’e karşı saldırıya geçmişlerdir. Marksizm ve sosyalizm hakkındaki en çok bilinen mitleri bu makalede inceliyoruz.

Türkiye deki referandumda Recep Tayip Erdoğan resmi olarak EVET oyunu kazandı. Ama bu zaferin karakteri neydi ve ne anlama geliyor?

Resmi sonuçlara göre, 48 milyon seçmenin %51.3’ü yeni anayasayı kabul etme yönünde oy verdi. Bunun anlamı ise Cumhurbaşkanına geniş yetkiler ve kontrolsuz güç sağlamaktı. Katılım oranı, Resmi olarak %84’ün üstüne çıktı ve ülkedeki atmosfer kutuplaşmıştı.

Geçtiğimiz yıl, Güneydoğu Anadolu’da ki yüzbinlerce insan, şehirlerinin, devletin güvenlik güçlerinin barbarca saldırılarıyla yerle bir edilişine tanık oldu. Binlerce masum tutuklandı, yüzlerce erkek, kadın ve çocuk, Erdoğan rejiminin Kürtlere karşı yürüttüğü tek taraflı savaşta öldürüldü.

Geçen bir yıl içinde güneydoğu Türkiye’deki yüzbinlerce insan, şehirlerinin ve komşuluklarının, Türk askerinin keyfi ve barbarca saldırıları tarafından yerle bir edilişine tanık olmak zorunda bırakıldı. Binlerce masum insan tutuklandı, daha şimdiden,  yüzlerce kadın, erkek ve çocuk, Erdoğan’ın Kürt halkına karşı yürüttüğü iç savaşta öldü.

Türk tarihinin en büyük terör saldırısında, art arda gerçekleşen iki patlamada, son rakamlara göre 98 kişi hayatını kaybederken yüzün üzerinde de yaralı var. Bu saldırı, seçimden bu yana sol güçlere karşı yürütülen terör kampanyasında yerini aldı. Ama saldırı büyük bir tepki yarattı. On binlerce insan, Erdoğan ve maşalarını protesto etmek için sokağa döküldü. Bir dizi sendika bu amaçla 12 ve 13.10 da genel grev ilan etti.

To dage med sammenstød og barrikader fulgte politiets brutale forsøg på at rydde Taksim pladsen og Gezi parken for demonstranter, forud for Erdogans styrkefremvisning med massedemonstrationer i Ankara og Istanbul. Fem forskellige fagforeninger og professions-foreninger indkaldte til en en-dagsproteststrejke i dag, d. 17. juni.