Turkish

Refah'a yönelik uzun süredir planlanan saldırı başladı. 6 Mayıs Pazartesi günü IDF şehre hava saldırıları başlattı ve yaklaşık 100.000 Filistinlinin doğu mahallelerinden kıyıya doğru el-Mevasi'nin sözde 'insani bölgelerine' ve Han Yunus'un batısındaki bir bölgeye tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Geçen Salı gecesi polis, Siyonist aşırılık yanlısı bir çetenin Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki (UCLA) Filistin dayanışma kampına şiddetle saldırmasına seyirci kaldı. ABD'nin dört bir yanında patlak veren barışçıl Filistin yanlısı protestolar, medya ve her görüşten siyasetçi tarafından şiddet yanlısı, ırkçı ve antisemitik olarak karalandı. Ancak son birkaç gündür kampüslere saldıran Siyonistlerin gerçek açık ırkçılığı ve aşırı şiddeti etrafında bir sessizlik komplosu var.

Lenin tarafından 1904 yılında kaleme alınan aşağıdaki 1 Mayıs bildirisini 1 Mayıs vesilesiyle yeniden yayınlıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri genelinde 60'ın üzerinde üniversite ve kolejde öğrenciler ve öğretim üyeleri Gazze'deki katliama karşı büyüyen bir hareketle kamplar kurdu. Bütün bir nesil politize oluyor ve emperyalizmin doğası, polisin ve devletin rolü ve kolektif eylem ihtiyacı hakkında dersler çıkarıyor.

İsrail'in Gazze'deki Amerikan destekli soykırım saldırısına karşı protestolar ülkenin dört bir yanındaki kampüslerde tırmanıyor. New York'taki Columbia Üniversitesi öğrencileri 17 Nisan'da “Gazze Dayanışma Kampı” kurarak üniversitenin İsrail'ive katliamdan kâr eden şirketleri tecrit etmesini talep etti. Protesto, Columbia Başkanı Minouche Shafik'in Filistin dayanışma hareketini antisemitik olarak karalamayı amaçlayan bir Kongre oturumuna katılmasıyla aynı zamana denk geldi.

31 Mart Pazar günü Türk kitleleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 20 yıldan uzun bir süre önce iktidara gelmesinden bu yana en büyük seçim yenilgisini tattırdı. Pek coşku uyandırmayan bu yerel seçimler, burjuva muhalefetinden ziyade Erdoğan'a karşı bir oy du. Yine de bu seçimler, Erdoğan'ın otoritesini yıpratan bir öfke fırtınasının belirtisidir. Erdoğan'ın günleri sayılı olabilir.

Aşağıdaki manifesto dünya çapındaki komünist hareket açısından son derece önemlidir. Tüm okuyucularımızı bu konuyu derinlemesine incelemeye ve mümkün olduğu kadar geniş bir alana yaymaya çağırıyoruz. Bu manifesto IMT Uluslararası Sekreterliği tarafından oybirliğiyle kabul edildi ve bu yılın (2024) Haziran ayında duyurulacak olan yeni Devrimci Komünist Enternasyonal'in kuruluş belgesini temsil ediyor.

Dün öğleden sonra, ABD Hava Kuvvetleri'nin aktif görevdeki üyesi Aaron Bushnell, ABD emperyalizminin Gazze savaşındaki suç ortaklığını protesto etmek amacıyla Washington'daki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı. Tek bir adamın bu cesur fedakârlık eyleminin haberi, yüz milyonlarca erkek ve kadının kalbinde güçlü bir şekilde yankılandı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik soykırım savaşı çok önemli bir aşamaya ulaşıyor. Katledilen sivillerin dehşet verici görüntüleri dünya çapında bir tiksinti dalgası yarattı. Ortadoğu'daki başkentlerde binlerce kişi Gazze'ye destek için sokaklara dökülürken, Batı'da da yüz binlerce kişi hükümetlerinin İsrail'in işlediği suçlara ortak olmasını protesto etti.

GÜNCELLEME (26/01/24): Uluslararası Adalet Divanı (UAD) bugün verdiği bir kararla büyük bir çoğunlukla İsrail'in Gazze'de soykırım faaliyetleri gerçekleştirdiğinin "en azından makul" olduğuna hükmetti. Karar, İsrail'in Hamas'a karşı 'demokrasiyi' savunmak için savaştığı yönündeki öfkeli propagandasına bir darbe niteliğindedir. Aynı zamanda İsrail'in işgalini sonuna kadar destekleyen Batı'daki müttefikleri için de bir utanç kaynağıdır. Ancak alınan tedbirlerin İsrail'in bileğine vurulan bir tokattan biraz daha fazlasıdır ve soykırım niyetlerini kamuoyunun gözünden uzak tutması gerektiğine dair bir hatırlatma

Dün gece ABD ve İngiliz hava saldırıları, dünyanın en yoksul insanlarından bazılarının başlarının üzerine düzinelerce sofistike bomba yağdırdı. Batılı emperyalistlerin elleri Gazze halkının kanıyla sulanmıştır, ancak şimdiye kadar, evet, silahları, bombaları, parayı ve katliam için siyasi kılıfı sağlamış olsalar da, tetiği doğrudan kendilerinin çekmediği gerçeğinin arkasına saklanabildiler. Hayır, her zaman katliamın "ölçülü", "orantılı güç" ile gerçekleştirilmesi gerektiğinde ısrar ettiler. Şimdi Yemen'e doğrudan müdahale ederek bölgedeki çatışmayı pervasızca tırmandırdılar. Biz diyoruz ki: Yemen'den elinizi çekin! Kahrolsun emperyalist katiller!

İsrail hükümetinin Filistinlilere yönelik etnik temizliğe başlamasından bir ay sonra Barselona Liman İşçileri Örgütü (OEPB), "savaş malzemesi içeren gemilerin limanımızda faaliyet göstermesine izin vermeme" kararı aldı. USTP de (Liman İşçileri Sendikası) 8 Kasım'da aynı kararı aldı.

Dağlık Karabağ, en az 200 etnik Ermeni'nin öldürüldüğü kısa süreli çatışmaların ardından 20 Eylül'de ayrılıkçı bölgeden geriye kalanların Azerbaycan birliklerine teslim olmasıyla haritadan silindi. Son raporlara göre 100,000'den fazla Ermeni - neredeyse tüm nüfus - bölgeyi terk etmiş durumda. Enklav hükümeti 1 Ocak 2024 itibariyle "varlığının sona ereceğini" ilan etti.

Enternasyonal  Marksist Eğilim'in aşağıdaki deklarasyonu  Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu ilan etmektedir. Hamas'ın 7 Ekim'deki sürpriz saldırısının ardından Gazze'ye kanlı bir intikam saldırısı düzenleyen gerici İsrail devletinin arkasında saf tutan Batı emperyalizmi ve uşaklarının iğrenç ikiyüzlülüğüne yanıt vermektedir. Ayrıca, Filistin için özgürlüğün neden yalnızca devrimci yollarla ve tüm bölgede kapitalizmin yıkılmasıyla elde edilebileceğini açıklıyoruz.

Hamas'ın dün (7 Ekim Cumartesi) İsrail'e yönelik saldırısı, İsrail istihbaratını ve askeri kurumlarını şaşırtan bir şok etkisi yarattı, ancak bu bizi hiç de şaşırtmamalı. Bu saldırı, İsrail tarihinin en sağcı ve gerici hükümetine liderlik eden Netanyahu'nun Filistinlilere yönelik artan şiddet baskısının doğrudan bir sonucudur.

Gezegenimizin geleceği fosil yakıtlardan temiz enerjiye başarılı bir geçişe bağlı. Zamana karşı bir yarış içindeyiz. Zira iklim bilimciler, küresel sıcaklıkların önümüzdeki beş yıl içinde sanayi öncesi seviyeleri 1.5C kadar aşma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu tahmin ediyor. Son zamanlarda füzyon enerjisinde yaşanan büyük atılımlar, bu teknolojinin, güneşimize güç veren aynı süreçten yararlanarak, sınırsız, sıfır karbonlu bir enerji kaynağı olarak uygulanabileceğini gösterdi. Yine de, skandal bir şekilde, bu teknolojiye yapılan yatırımlar son 50 yıldır kısıtlanıyor. Neden mi? Kârlı olmadığı düşünüldüğü için.

2008'de başlayan kriz kapitalizmi teşhir etti. Milyonlarca genç ve işçi sadece sözde "neoliberalizme" değil, kapitalizmin kendisine meydan okumaya başladığı bir süreç başlattı. Ancak kapitalizmin bu krizi, solu iktidara taşımaktan çok, solu krize itti. Üstünkörü bakıldığında bu bir çelişki, ancak yüzeyin ötesine baktığımızda, bunun, içinde bulunduğumuz gibi bir dönemde reformist siyasetin sınırlarından kaynaklandığını görüyoruz.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda net bir kazanan çıkmadı. AKP'nin mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan (oyların yüzde 49,3'ünü alarak) ilk kez ikinci tura kalmaya zorlanacak. Rakibi ise CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Bu seçim, Türkiye'yi 20 yıldır yöneten AKP için zorlu  bir mücadeleydi ve yine de Erdoğan yerinden edilemedi.

Page 1 of 5